Технически университет – софия

машиностроителен факултет, катедра “прецизна техника и уредостроене”

Лабораторни упражнения по “Метрология и измервателна техника

ИЗМЕРВАНЕ НА ПАРАМЕТРИТЕ НА МЕТРИЧНИ РЕЗБИ

Кратка справка по теоретичния материал и процедурите за измерване

1. Термини и параметри, определящи резбата

Резбовият профил (фиг.1.) се определя от значителен брой параметри:

a)                                                                     б)

Фиг. 1. Геометрични параметри на метрична резба

¨      Номинален диаметър на резбата – диаметърът, който условно характеризира резбата и е съставка на нейното означение. При метричната резба това е външният диаметър на резбата.

¨      Външен диаметър на резбата  d. D – диаметърът на въображаемия цилиндър, описан около върховете на външната или по падините на вътрешната резба.

¨      Вътрешен диаметър на резбата  d1, D1– диаметърът на въображаемия цилиндър, вписан по падините на външната резба или по върховете на вътрешната резба.

¨      Среден диаметър на резбата  d2, D2 – диаметър на въображаемия цилиндър, съосен с резбата, образуващата на който дели зъба и падината на профила на равни части.

¨      Стъпка на резбата  P – разстоянието, измерено по образуващата на средния диаметър, между средните точки на най-близките едноименни страни на профила, разположени в осовата равнина.

¨      Ход на резбата  Ph – разстоянието, измерено по линия, успоредна на оста на резбата между коя да е средна точка на профила и положението й след завъртане по винтовата линия на един оборот. Ходът е кратен на цяло число стъпки.

¨      Ъгъл на профила a – ъгълът между съседните страни на профила в осово сечение.

¨      Ъгъл на наклона на профила b, c  – ъгълът между страните на профила и перпендикуляра, спуснат към оста на резбата в осово сечение. При резбите със симетричен профил b  = c  = a/2  се нарича половин ъгъл на профила. При измерването на резбата се употребяват понятията ляв половин ъгъл на профила (a/2)л   и десен половин ъгъл на профила  (a/2)д, които са затворени между съответната страна на профила и перпендикуляра към оста на резбата в осово сечение.

¨      Височина на изходния триъгълник на резбата  H – разстоянието между върха и основата на изходния триъгълник, измерено в направление, перпендикулярно към оста на резбата.

¨      Височина на профила на резбата  h3, H4  – разстоянието между върха и падината на резбата, измерено в осово сечение и перпендикулярно на оста на резбата.

¨      Работна височина на профила  H1  –проекцията на контактната дължина на вътрешната и външната резба върху перпендикуляра към оста на резбата. От тази височина в голяма степен зависи якостта на резбовото съединение.

¨      Ъгъл на изкачването на резбата   y - ъгълът между допирателната към винтовата линия, описвана от средната точка на профила на резбата, и равнината, перпендикулярна на оста на резбата. Изчислява се от уравнението:

tgy   = Ph / pd 2 .

¨      Дължина на завинтването  l  – дължината на допирането между външната и вътрешната резба.

 

2. Влияние на отклоненията на основните параметри на резбата върху възможността за сглобяване

            Повърхнината на резбовия детайл се определя освен от посочените параметри и от ред други непосочени тук параметри като отклонения на формата в напречно и надлъжно сечение, изкривяване на оста и пр. Отклоненията на отделните параметри поотделно или в комбинация очевидно оказват влияние върху възможността за сглобяване на винта и гайката.

 

            2.1. Влияние на грешките на стъпката. 

            Местните грешки на стъпката  DP    се дължат на местно износване на водещия винт на струга или на резбообработващия инструмент.

            Натрупаната грешка на стъпката DPl  (DPn) се дължи на систематични грешки в машината или настройката й, температурни разширения и пр. и се формира върху цялата дължина на навиване l, респ. брой навивки n.

            Ако в едно резбово съединение гайката има стъпка, равна на номиналната, а винтът има натрупана грешка на стъпката  EPl, независимо от това, че останалите параметри – средните диаметри, ъглите на профила и пр. са равни на номиналните, сглобяването е невъзможно без нарушаване на целостта на резбата (фиг. 2а).

Фиг. 2. Сглобяване при наличие на натрупана грешка на стъпката на винта

а – въображаемо завинтване; б – завинтване при наличие на диаметрална компенсация fp на средния диаметър на винта; с – геометрична връзка на параметрите

            Завинтването ще стане възможно (фиг. 2б), ако средният диаметър d2 на винта се намали с величината fP, наречена диаметрална компенсация на средния диаметър, предизвикана от грешките на средния диаметър.

От триъгълника АВС (фиг. 2с),.диаметралната компенсация fP ще бъде:

fP . = EPl  ctga /2

 

2.2.  Влияние на грешките на половината ъгъл на профила

Грешката на половината ъгъл на профила a /2  се определя като разлика между измерената стойност (a /2)е  и номиналната стойност a /2. Причини за появяване на такива грешки са неточностите на резбонарезния инструмент или настройката му.

            Наличието на такава грешки, дори и когато стойностите на останалите параметри са равни на номиналните, води до невъзможност за сглобяване (фиг. 3а).

Фиг. 3. Сглобяване при наличие на грешка на ъгъла на профила на винта

а – въображаемо завинтване; б – завинтване при наличие на диаметрална компенсация fa на средния диаметър на винта

            Аналогично на посочения случай с грешка на стъпката, завинтването ще стане възможно (фиг. 3б), ако средният диаметър d2 на винта се намали с величината fa , наречена диаметрална компенсация на средния диаметър, предизвикана от грешките на половините ъгли на профила.

От триъгълника АВС (фиг. 3в).диаметралната компенсация fa, след прилагане на синусовата теорема и заместване на стойностите на тригонометричните функции в случая за метрична резба ще бъде:

fa = 0,29 P Da/2 .

            3. Приведен среден диаметър и сумарен допуск на средния диаметър

            Сглобяването на резбовото съединение се осъществява по страните (бедрата) на профила, а по външния и вътрешния диаметър винаги има гарантирана хлабина.

От разгледаните определения, а също и от фигурите по-долу се вижда, че диаметралният размер на профила на резбата най-добре се представя от неговия среден диаметър, по-точно от действителния среден диаметър d, респ. D .

Това е причината да се възприеме сглобките за резбови съединения да се задават по средния диаметър.

            Чрез въведените комплексни параметри приведен среден диаметър на резбата d2пр, респ. D2пр  и сумарен допуск на резбата се характеризират едновременно грешките на действителния среден диаметър, на стъпката, на ъгъла на профила, а в общия случай – и на останалите параметри.

За винта:                   d2пр  =  d.+ fP  + fa.

За гайката:                D2пр =  D .- ( fP  +fa ).

            Казано по друг начин, приведеният среден диаметър на гайката е средният диаметър на такъв винт с “идеален профил”, който се сглобява без хлабина с нея (фиг. 4).

Фиг. 4. Приведен среден диаметър и сумарен допуск на резбата

на винта (а) и на гайката (б)

За да бъде резбата годна, необходимо е както приведените средни диаметри d2пр, респ. D2пр, така и измерените (действителните) средни диаметри d и D да се разполагат между граничните размери на средния диаметър, т.е. да бъдат изпълнени следните условия:

за винта:                               d2пр  £  d2max

                                              d    ³  d2min ;

и за гайката:                                              

                                       D2пр  ³  D2min.;

                                                   D    £  D2max .

 

            4. Измерване на средния диаметър на винт с резбови микрометър

            Резбовият микрометър (фиг. 5), за разлика от обикновения, има сменяеми профилни накрайници (1) и (2). Настройката на началното показание се прави чрез преместване на стеблото (3) с помощта на барабана (5) и стопора (4). Микрометърът няма устройство за стабилизиране на измервателния натиск и той се създава “по усет”.

                                        Фиг. 5. Резбови микрометър

            Процедура за измерване

            Измерването на средния диаметър с резбов микрометър се състои в определяне на разстоянието между две успоредни взаимнопротивоположни страни на два разноименни профила на резбата в осово сечение и перпендикулярно на оста на резбата (фиг. 6). Измервателните накрайници се опират в резбата без затягане и по скалата се отчита най-големия размер, който е средният диаметър d2.

 


Фиг. 6. Схема за измерване на средния диаметър с резбови микрометър

 


            6. Измерване на средния диаметър по метода на “3-те жички”

            Методът на “3-те жички” е илюстриран на фиг. 7. След измерване на размера M, напр. с микрометър, оптиметър и пр., средният диаметър на винта се изчислява по формулата

d2  =  M    3d0   +  0,866P .

d0  е диаметърът на жичките, а  Pстъпката на резбата.


Фиг. 7. Метод на “3-те жички”

            С оглед намаляване на влиянието на отклоненията на профила, диаметърът на жичките се подбира така, че те да опират в него максимално близо до средния му диаметър.

 

            7. Измерване на стъпката на резбата с инструментален микроскоп

            Стъпката на резбата, респ. натрупаната грешка на стъпката се измерва по схемата, показана на фиг. 8.

 

 

Фиг. 8. Схема за измерване на натрупаната грешка на стъпката

1 – ос на резбата; 2 – направление на движението на масата

 

Процедура на измерването:

·        Оста на детайла се ориентира успоредно на направлението на движението на масата на микроскопа.

·        Центърът на щриховата мрежа се визира в средата на профила на резбата и се отчита показанието по скалата.

·        Масата се премества надлъжно на определен брой стъпки (на разстояние l1, респ.l2) и измерването се повтаря.

·        С оглед компенсиране на грешките, които се появяват при неточна ориентация на детайла, се правят две измервания – по лявата и по дясната страна на профила (грешките, които се появяват поради неточната ориентация са систематични и с обратен знак) и за резултат се взема средноаритметичната стойност.

·        Натрупаната грешка на стъпката е равна на разликата между измерената стойност и номиналната й големина.

 

            8. Измерване на половиния ъгъл на профила на резбата с инструмента-лен микроскоп (фиг. 9)

 

 

Фиг. 9. Схема за измерване на половиния ъгъл на профила на резбата

с инструментален микроскоп

Процедура на измерването:

·        Ориентира се оста на детайла.

·        Централната вертикална прекъсната линия на щриховата мрежа се визира последователно върху измерваната страна на профила и по ъгломерните скали се отчитат големините на ъглите.

·        С оглед компенсиране на грешките, които се появяват при неточна ориентация на детайла, се правят две измервания – по предната и по задната страна на профила (грешките, които се появяват поради неточната ориентация са систематични и с обратен знак). За резултат се взема средноаритметичната стойност на съответните ъгли (в случая – на ъглите a/2(I) и a/2(IV), респ. a/2(III)  и a/2(II)).

·        За правилно визиране е необходимо оптичната ос на микроскопа да е успоредна на визирания профил. По тази причина, при измерване по предната страна на профила колоната на микроскопа се наклонява наляво на ъгъла на изкачването на резбата y, а при измерване по задната страна – надясно.

 

            9. Измерване на вътрешния диаметър на резбата с инструментален микроскоп (фиг. 10)

 

 

Фиг.10. Схема за измерване на   вътрешния диаметър на резбата

Процедура на измерването:

·        Ориентира се оста на детайла.

·        Хоризонталната прекъсвана линия на щриховата мрежа се визира по предната и задната страна на падината на профила на резбата. Отчитат се показанията по скалата.

·        И тук е необходимо да се наклонява колоната на микроскопа

 

            10. Измерване на външния диаметър на резбата

            Процедурата е аналогична. Колоната на микроскопа не се наклонява.

 

            11. Оценка на резултатите от измерването

            Процедурата включва:

·        Определяне на граничните размери на средния, вътрешния и външния диаметър на резбата с помощта на таблица за допуските.

·        Изчисляване на приведения среден диаметър на резбата по формулата

d2пр  =  d(max)  +  1,732DPn  +  0,36PDa/2 .

·        Оценка на годността на резбата.